NEDEN YERLİ ATALIK TOHUM

NEDEN YERLİ TOHUM

Türkiye’nin dört bir yanında topladığımız yerli ata tohumları ile üretim yapmaktayız. Derdimiz kaybolan domateslerimiz biberlerimiz kavunlarımız karpuzlarımız vs yeniden hayat bulsun. Biz bu işi yaparken milletimizi aslında gelen büyük tehlikeden bir anlamda haberdar ediyoruz ve herkesi taşın altına bir şekilde elini koymaya davet ediyoruz.

Farlı ülkelerden aldığımız ithal tohumlar kısırlaştırılarak bize satılmakta bir sonraki sene aynı tohumu tekrar almamız gerekmekte,yani bir bağımlılık oluşturulmaktadır.Fakat yerel tohumda ise üretici için bir bağımlılık söz konusu değildir. Ülkemizin ithal tohumlara bağımlı olmasını istemiyoruz.Karınca misali bu yola baş koyduk.

Bu tohumları yıllarca  ancak bir araya getirebildik çünkü artık bu tohumları ya çok yaşlı insanlardan yada dedem den  miras kaldı  diyen insanlardan üçer beşer adet ulaşabildik.Elimizden geldiğince bunları çoğaltıp sizlere ulaştırmak nihai hedefimizdir.

Yıllarca edindiğim deneyimler sonucunda bazı çeşitlerim zirai tohumlara yakın veya daha fazla verim verdiğini gözlemledim.Fakat ziraat kitaplarında bile zirai tohumların hem verimli hem daha kaliteli olduğu anlatılmaktadır.Çiftçilerimizi yıllarca bu yalanla kandırıp kendi yerel tohumunu terketmeye inandırdılar.Bu tezlerin yanlış olduğunu deneyimlerim sonucunda gözlemledim.

Herşeyden önemlisi üreteceğiniz mahsülden alacağınız tadın hazzını yaşamanız için yerel tohumları tavsiye etmekteyim.Ayrıca yerel türlerin sağlık yönünden faydalarının çok daha üstün olduğu bilinmektedir.Nerede o eski domatesler,biberler,salatlıklar.kavunlar,karpuzlar,vs dememeniz için haydi iş başına...

Hiçbir ülke ve şirkete bağımlı olmadan Milli Tarımın en büyük ayağı olan yerel ata tohumlarımızı çoğaltarak işe başlayıp kendi ekolojisi içerisinde kendi kendinin devamlığını sağlayan verimli, sağlıklı, adaptasyonu yüksek atalarımızdan miras kalan bu servetimizin yeniden hayat bulması için  işe koyulmamız gerektiğini düşünüyorum.